המדריך לנפגעי תאונות דרכיםלא אחת עולה השאלה כיצד עלינו להתמודד כאשר אנו נפגעים בתאונת דרכים ומה עלינו לעשות?

מהי תאונת דרכים? האם רק התנגשות בין שני כלי רכב תחשב לתאונת דרכים ומי זכאי לקבל פיצוי?

על פי נתוני עמותת "אור ירוק" מתחילת שנת 2013  היו בישראל כ- 11,297 תאונות דרכים, זאת נכון ליום 1.5.2013 מדובר עליה חדה לעומת אשתקד. עם זאת, כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח על פי חוק הפלת"ד (חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975), בין אם הוא היה  הנהג, הנוסע או הולך הרגל.
האחריות לנפגע בתאונות דרכים היא אחריות מוחלטת  לפיכך,  אין צורך להוכיח אם היה או לא היה אשם מצד הנוהג ברכב ואם היה או לא היה אשם או אשם תורם של אחרים. אחריות מוחלטת זו מגובה בביטוח חובה אשר מכסה את האחריות המוחלטת ע"פ החוק ולכן לכל המעורבים בתאונה יש כיסוי מלא וזכות תביעה כנגד חברת הביטוח.
החוק מגדיר תאונת דרכים כ"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה", זוהי הגדרה רחבה ולכן מצא המחוקק לנכון לקבוע מספר מקרים אשר מרחיבים את ההגדרה לדוגמא תאונה אשר אירעה בעקבות התפוצצות או התלקחות של הרכב, תאונה אשר נגרמה עקב ניצול מכני של הרכב, אולם לא יראו תאונה כתאונת דרכים כאשר התאונה אירעה כתוצאה ממעשה שנעשה בכוונה תחילה.


להלן מספר טיפים שימושיים שיעזרו לכם במקרה של תאונת דרכים:

  1. קבלת פרטים מלאים של כל המעורבים-  מיד לאחר התאונה חשוב לרשום את הפרטים המזהים של כל הנהגים והמעורבים בתאונה - שם מלא, כתובת, מספר תעודת  זהות, מספר רישיון נהיגה, שם חברת הביטוח ומס' הפוליסה, פרטי העדים ומספרי טלפון נייחים וניידים.

  2. מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי בבית החולים מיד לאחר התאונה - יש לפנות בהקדם לקבלת טיפול רפואי ולוודא כי כל תלונותיכם תועדו על ידי הרופא המטפל. במידה והפגיעה חמורה יש להתקשר מזירת התאונה למד"א ולהתפנות לבית החולים. כמו כן,  יש להישמע להוראות הרופא ולשמור על רצף טיפולים. בד בבד יש לשמור את התיעוד הרפואי וסיכומי ביקור אצל הרופא ובין היתר את כל אישורי מחלה. כמו כן חשוב מאד לשמור קבלות בגין הוצאות רפואיות ונסיעות לטיפולים רפואיים על מנת לקבל החזרים.

  3. צילום הנזק שנגרם לגוף ולרכב- היום לרובנו יש מצלמות בנייד דבר המקל עלינו בתיעוד האירוע. לכן מומלץ בסמוך לאירוע לצלם את נזק הגוף שנגרם  לכם לצורך תיעוד הפגיעה, גם אם מדובר במכות שטחיות או שפשופים. בנוסף לצלם את הנזק שנגרם לרכב על מנת שיהיה ניתן להוכיח אח"כ מול חברת הביטוח את הנזק.

  4. דווח  למשטרה-  יש לדווח למשטרה בגין  קרות התאונה ולקבל אישור משטרה "טופס מידע על נתוני תיק"-  אישור הכולל את פרטיהם של כל מי שהיו מעורבים בתאונה, לרבות פרטי הרכבים ופוליסות הביטוח שכן לאישור זה יש חשיבות רבה בניהול ההליך מול חברת הביטוח.

  5. במקרה והתאונה היא גם תאונת עבודה- תאונת עבודה הינה תאונה שאירעה תוך כדי ועקב עבודה, לרבות בדרך אליה וממנה, ובנסיבות כמפורט בחוק. במידה והתאונה אירעה בדרך אל או מהעבודה או אפילו תוך כדי עבודה, יש לטפל בהגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי. יש לפנות למוסד לביטוח לאומי בתוך 12 חודשים מיום התאונה, אחרת רשאי המוסד לביטוח לאומי לדחות את התביעה בשל שיהוי, יש למלא טופס תביעה בל 250 ובל 211.

  6. לא לדבר עם חוקרים מטעם חברות הביטוח- ישנם מקרים  אשר חברות הביטוח שולחות  חוקרים מטעמם, על מנת לנסות ולדלות פרטים בנוגע למצבו של הנפגע ולפרטי התאונה.  לרוב חוקרים אלו בדרך כלל מקליטים או מתעדים את השיחה ללא ידיעת הנפגע, לכן מומלץ להימנע מכל מגע עם חוקרי ביטוח ולא להכניסם לביתכם ולא לענות על שאלותיהם בכדי שלא  נגרום נזק. זאת ועוד  יש לעדכן את קרובי משפחה וחברים בכדי שגם הם לא ישתפו מידע  ופעולה באם החוקרים ינסו לדלות מידע דרכם.

  7. יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד העוסק בתחום בשלב מוקדם ככל שניתן, על מנת שידריך ויסייע באיסוף המידע והמסמכים הנדרשים לצורך הוכחת תביעה לפיצויים, ובאופן  המצריך להתנהל מול כל גורם אחר.

 
**חשוב לציין כי המידע שהובא להלן הינו מידע ראשוני בלבד אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי.