פוליסת השתתפות עצמית בביטוח חובה אופנועים

היום, לאור תקנות ביטוח רכב מנועי (השתתפות עצמית) (הוראות שעה) תשס"ח, ניתן להנפיק פוליסת ביטוח חובה עם השתתפות עצמית לרכב דו גלגלי.


כיום לא מעט רוכבי אופנועים מתפתים לעשות פוליסת השתתפות עצמית לרכב דו גלגלי ולא מודעים למה שעומד מאחורי הפוליסה,

פוליסה זו מוזלת ב כ- 1,000 שקלים, וזאת לאור הוראות שעה בהן ניתן להנפיק פוליסת ביטוח חובה עם השתתפות עצמית אשר אמורה להפחית את הנטל הכלכלי הכבד על בעלי רכב דו גלגלי.  


אז מהי בעצם הפוליסה הזו? ומי באמת זכאי לקבל פיצוי?

פוליסת השתתפות עצמית זוהי פוליסה לרכב דו גלגלי עם תעריף מוזל בפרמיה של הביטוח, מטרתה בעצם לבטל את התביעות הקלות שבהן לא נותרו אחוזי נכות. אך עם זאת חשוב לדעת כי ככל  שתהיו מעורבים בתאונת דרכים לא תהיו זכאים לקבל פיצויים בגין כאב וסבל עד לסכום הנקוב בפוליסה וזאת על אף שנפגעתם וסבלתם בתאונה.
אזי, לא ניתן לתבוע אובדן כושר השתכרות- עד 7 ימים ובגין נזק שאינו ממוני- עד  25,000 שקלים.

כלומר, באם הפסדת ימי עבודה לא תקבלו פיצוי כלל בגין הפסד אובדן כושר השתכרות עד 7 ימים,  ובגין נזק שאינו ממוני – כל פגיעה שלנפגע לא תיוותר נכות צמיתה בגין התאונה והנפגע רכש פוליסה השתתפות עצמית לא יוכל לתבוע את החברה המבטחת  עד 25,000 ₪.


אז מה קורה כאשר נזקי הגוף הינם משמעותיים?

 

נפגע מתאונת דרכים ונשארה לו נכות צמיתה בגין התאונה יקוזז לו מסך הפיצויים המגיעים לו  סכום ההשתתפות העצמית.

חשוב לציין שרוב תאונות הדרכים של אופנועים וקטנועים הן תאונות קלות הנגרמות כתוצאה מהחלקות, בדרך כלל תאונות אלו מלוות בפציעות קלות שלאחר מספר ימים חוזרים לשגרה מלאה, לכן באם רכש רוכב האופנוע פוליסה השתתפות עצמית הוא לא יוכל לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי שכן המקסימום פיצוי בגין כאב וסבל הוא 15,000 שקלים.

לכן טרם רכישת פוליסה חובה עליכם לבדוק האם פוליסת ביטוח החובה שלכם כוללת השתתפות עצמית, ואם כן חשוב לוודא כי טרם רכישת פוליסת השתתפות עצמית אתם מבינים את משמעותה של הפוליסה וכן שאתם רוכשים פוליסה אשר תכסה את המקרים שבהם הייתם רוצים שתכסה.
בלא מעט חברות ביטוח יוצעו לכם פוליסות משלימות גם כאן חשוב לבדוק האם הפוליסה כוללת רכיב של פיצוי בגין נזק שאינו ממוני, כאב וסבל, אחרת פוליסות אלו לא יהווה תחליף לכן טרם הרכישה בדקו  את כדאיות הפוליסה המשלימה.

 
**חשוב לציין כי המידע שהובא להלן הינו מידע ראשוני בלבד אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי.